13 pádných důvodů, proč meditovat každý den
Publikováno dne 13. 04. 2019, Kategorie Zdraví a sport
271 shlédnutí

13 pádných důvodů, proč meditovat každý den

https://www.mindbodygreen.com/articles/13-really-good-reasons-to-start-meditating-every-day

Různé formy meditace byly po tisíce let používány jako duchovní praxe k vytvoření vnitřního míru. Meditace je však právě tak vědecká a pozemská, jako je duchovní, a mnoho novodobých studií odhaluje, co meditace může udělat pro naše zdraví a pohodu.

Pravda je taková, že můžeme jíst nejzdravější potraviny, pravidelně cvičit a vyhýbat se chemikáliím v čisticích prostředcích a kosmetice, ale pokud se nestaráme o naši mysl, nebudeme optimálně zdraví. Přemíra stresu je pro duši toxická a nahlodává naše zdraví zevnitř.

Zde jsou přesvědčivé důvody, proč bychom se měli věnovat meditaci:

1) Větší sociálního propojení

13 pádných důvodů, proč meditovat každý den

Meditace je obvykle osamocená aktivita, ale zajímavý výzkum z časopisu „Journal of Personality and Social Psychology“ ukazuje schopnost meditace zvýšit náš smysl pro propojení s ostatními. Toto, ve spojení s meditačními skupinami, které se vynořují na všech stranách, pomůže zvýšit vaše sociální propojení a zvýší vaši emoční inteligenci.

2) Dlouhověkost

Telomery se nacházejí na koncích chromozomů a vypadají jako plastové ochranné čepičky. Delší telomery korelují s větší délkou života a kratší telomery jsou spojeny s kratším věkem. Studie ukázaly, že meditace může chránit délku telomerů a snižovat buněčný stres.3) Omezování zánětů

Zánět hraje roli v mnoha zdravotních problémech, které dnes vidíme. NFk-B je proteinový komplex, který hraje hlavní roli v zánětlivé reakci těla. Kontrolovaná studie ukázala, že zánětlivá odezva může být snížena meditací.

4) Úleva od bolesti

Díky schopnosti meditace omezovat záněty a její celkové uklidňující schopnosti dává smysl, že to může být také přirozený způsob, jak zmenšit úroveň bolesti. Studie v „Journal of Neuroscience“ prozkoumala různé cesty, kterými meditace snižuje bolest.

5) Posílení imunitního systému

13 pádných důvodů, proč meditovat každý den

Vypadá to, že stále bojujete s nachlazením? Studie publikovaná v časopise „Asian Journal of Psychiatry“ ukázala, že meditace posiluje vrozený obranný imunitní systém našeho organismu.

6) Snižování úzkosti

Mnoho studií ukazuje, že meditace pomáhá snižovat úzkost. Ale jak to funguje? Část našeho mozku aktivovaná pocity úzkosti je známa jako zadní cingulární korová oblast. Když je úzkost uklidněna, je aktivována přední cingulární korová oblast. Magnetická rezonance nám ukazuje, že meditace skutečně aktivuje a posiluje tuto část mozku.


7) Lepší nálada

Meditace je v mnoha případech stejně účinná, ne-li efektivnější, než uklidňující léky pro odstranění deprese a úzkosti. Plus, meditace nemá žádné potenciální vedlejší účinky! Meditování může zvýšit objem šedé mozkové hmoty v částech našeho mozku, které řídí naši náladu.

8) Zvyšování koncentrace

Máte potíže s koncentrací nebo máte příznaky podobné poruchám pozornosti (ADD)? Dobrá zpráva, pravidelná meditace je spojena s větší aktivitou v dorsolaterální prefrontální korové oblasti mozku, která je zodpovědná za paměť a pozornost.

9) Pomalejší pokles kognitivních funkcí

Neuroplasticita je schopnost našeho mozku regenerovat se vytvořením nových nervových spojení. Pomalu se časem snižuje, meditace však může zvětšit vrstvu prefrontální korové oblasti mozku, což pomáhá zpomalit kognitivní pokles a zachovat neuroplasticitu.


10) Větší soucitnost

Svět dnes potřebuje více soucitu než kdy jindy. Kontrolovaná studie, publikovaná v časopise „Journal of Happiness Studies“ zjistila, že po devíti týdnech meditace snížila strach z projevení soucitu a zvýšila soucitnost.

11) Zdravější krevní tlak

13 pádných důvodů, proč meditovat každý den

Kontrolovaná studie publikovaná v časopise „Hypertension“ zjistila, že typ meditace, známý jako transcendentální meditace, může snížit krevní tlak.

12) Zlepšená sebekontrola

Studie z vědeckého časopisu „Emotion“ ukazuje, že meditace je účinná při zlepšování sebeovládání a introspekce a snižuje impulsivitu účastníků.

13) Snižování stresu

13 pádných důvodů, proč meditovat každý den

Pokud zažíváte stres, zvedněte ruku! Meditace přirozeně uvolňuje stres, a nehledejte za tím žádný ezoterický důvod. Vědecké studie ukázaly, že meditace může pozitivně regulovat oblast mozku, která kontroluje stres, známou jako subikulární oblast hipokampu.

Jak moc musíte meditovat, abyste dosáhli výsledků? Studie v časopise „Journal of American Medical Associate“ zjistila, že průměrně 2,5 hodiny meditace týdně může být dostačující k tomu, aby bylo možné dosáhnout stálých přínosů pro zdraví. To je jen 21 minut denně! Zamyslete se nad tím, kolik času vyplýtváme na sociální média. Jistě, všichni máme 21 minut, které můžeme věnovat ve prospěch našeho zdraví.

Návodů, jak meditovat, vyhledáte na Internetu dostatek. Můžete zkusit tento jednoduchý postup. Najděte si klidné místo, kde vás nebude nic rušit. Pohodlně se posaďte nebo položte a zavřete oči. Úplně se uvolněte a začněte pomalu dýchat. Přitom se soustřeďte na nádechy a výdechy a vnímejte, jak vzduch proudí do vašich plic a ven. Oprostěte se od myšlenek a vnitřního dialogu. Účinek je možno posílit poslechem meditační hudby. Na Internetu se také nacházejí řízené meditace, při které vás průvodce může například usměrňovat ke zvyšování vibrací a otevírání energetických čaker. Z meditace se vynoříte posilněni a osvěženi.

Jestli hledáte cesty, jak být v životě šťastnější, mohl by vás zajímat také článek 5 tipů jak si v nesnázích udržet pozitivní myšlení

Staňte se fanouškem naší stránky a už nepřijdete o žádný článek:

Oblíbené články

 Super zdravá přísada, která dodá vašim dobrotám chuť bílé čokolády Super zdravá přísada, která dodá vašim dobrotám chuť bílé čokolády

3 tipy pro krásnější ráno 3 tipy pro krásnější ráno

3 zázračná slova – bio, raw, vegan. Co vlastně znamenají? 3 zázračná slova – bio, raw, vegan. Co vlastně znamenají?

7 cviků v sedmi minutách pro hubenější stehna 7 cviků v sedmi minutách pro hubenější stehna

4 cviky pro pevnější prsa 4 cviky pro pevnější prsa

7 tipů jak proměnit sex na fantastické kardio cvičení 7 tipů jak proměnit sex na fantastické kardio cvičení

3 důvody, proč zkusit alespoň měsíc abstinovat 3 důvody, proč zkusit alespoň měsíc abstinovat

 Zdravě vypadající pleť není samozřejmost. Co (ne)dělat, abyste ji měla i vy? Zdravě vypadající pleť není samozřejmost. Co (ne)dělat, abyste ji měla i vy?

10 důvodů, proč začít s pole dance 10 důvodů, proč začít s pole dance

4 tipy, jak začít pravidelně cvičit 4 tipy, jak začít pravidelně cvičit

5 falešných památek, které prostě musíte vidět 5 falešných památek, které prostě musíte vidět

 Jak si poradit, když vás skličuje podzimní úzkost Jak si poradit, když vás skličuje podzimní úzkost

20 způsobů jak zhubnout, odpustíte-li si těchto 500 zbytečných kalorií denně 20 způsobů jak zhubnout, odpustíte-li si těchto 500 zbytečných kalorií denně

 Sportovní tipy, jak si zpříjemnit pohyb: zlehka a zábavně Sportovní tipy, jak si zpříjemnit pohyb: zlehka a zábavně

10 známek, že nemáte v pořádku střevo + dietní program k vyléčení 10 známek, že nemáte v pořádku střevo + dietní program k vyléčení

2 pravidla opalování aneb jak bezpečně získat bronzovou pokožku 2 pravidla opalování aneb jak bezpečně získat bronzovou pokožku

13 pádných důvodů, proč meditovat každý den 13 pádných důvodů, proč meditovat každý den

5 příznaků, že pijete málo vody 5 příznaků, že pijete málo vody

Komentáře

  Vložit nový komentář

  Další zajímavé

   Jaké zvíře jste podle znamení zvěrokruhu? Jaké zvíře jste podle znamení zvěrokruhu?

  20 způsobů jak zhubnout, odpustíte-li si těchto 500 zbytečných kalorií denně 20 způsobů jak zhubnout, odpustíte-li si těchto 500 zbytečných kalorií denně

  5 tipů na zdravou snídani, která vás zaručeně nastartuje! 5 tipů na zdravou snídani, která vás zaručeně nastartuje!

  30 dní k větší sebedůvěře 30 dní k větší sebedůvěře

  6 tipů, jak splnit své novoroční předsevzetí 6 tipů, jak splnit své novoroční předsevzetí

  10 bezvadných dárků pro muže, kterého milujete 10 bezvadných dárků pro muže, kterého milujete

  6 receptů na skvělé sendviče, které zvládne každý 6 receptů na skvělé sendviče, které zvládne každý

   Návod jak sbalit kluka v sedmi bodech - 4) Posuňte se ve vztahu dál Návod jak sbalit kluka v sedmi bodech - 4) Posuňte se ve vztahu dál