5 tipů na rychlé a snadné učení

5 tipů na rychlé a snadné učení

Taky vás nebaví učení? Upřímně, koho by bavilo… Je to ale nezbytnou součástí našeho života, alespoň pokud studujete a nechcete se spoléhat na taháky. Já k učení nechovám nějakou velkou zášť, nicméně mám k němu spíše negativní vztah. Zabírá mi spoustu času a přijde mi, že se učíme hlouposti, které nám jsou po písemce/zkoušení z převážné většiny k ničemu a tak je hned zapomenu.

 

Jsem si jistá, že nejsem jediná, koho učení nebaví a tak pro vás mám pár tipů, aby se vám učilo snadněji, rychleji a efektivněji. Důležitý je také celkový přístup ke studiu – pokud do učení jdete s tím, že je to otrava a jsou to zbytečné informace a nebudete se snažit pochopit látku, do hlavy to půjde asi těžko. Ale když změníte svůj přístup a budete se snažit látce porozumět (alespoň na chvíli), uvidíte, že to půjde lépe. A teď už k tipům:

1) Udělejte si čas

Vyhraďte si na učení čas, který vám vyhovuje. Učení je u každého individuální věc a tak pro někoho bude jednodušší se učit dopoledne, když to člověku ještě rychle myslí a pro někoho to bude třeba pozdě večer (tito lidé se většinou učí s tím vědomím, že dokud se to nenaučí, tak prostě nepůjdou spát). Když poznáte svou ideální dobu na učení, vyhraďte si v této době také čas. Aktivity, které jste touto dobou dělali doposud, přesuňte na jindy.

2) Klid a soustředěnost

Většině lidí k učení vyhovuje absolutní klid a ten jim pomáhá k lepší koncentraci. Slyšela jsem o případech, kdy se lidem učí lépe se sluchátky v uších a jejich oblíbenou hudbou. Nebo také učení v autobusu je poměrně oblíbené. Je opět na nás abychom zjistili, co právě nám nejvíce vyhovuje – zda je to okolní ruch života, nebo absolutní ticho a být zavřený ve svém pokoji. Někomu pomáhá chodit, někdo si k poznámkám kreslí tematické obrázky pro lepší pochopení a zapamatování, někdo si učení přeříkává nahlas… každý jsme jiný. Je dobré zjistit, co je pro nás nejvhodnější a na tom místě se učit.

3) Dělejte si přestávky

Mnoho lidí o tom už určitě slyšelo, ale kdo si opravdu dělá přestávky? Většinou už danou látku chceme mít nabiflovanou a tak se učíme a učíme a čas letí a najednou zjistíme, že tupě zíráme do sešitu a nejsme schopni vstřebat ani o jednu informaci navíc. Abychom se tomuto vyhnuli, není nic jednoduššího než se projít venku (procházka na čerstvém vzduchu je vždy dobrou volbou!), dát si něco k jídlu (třeba jen tyto smoothie), napít se, nebo si třeba s někým popovídat – dělat cokoliv, s čím zapomeneme na učení a odreagujeme se. Přestávka by měla být minimálně 15 minut dlouhá.

4) Stručné a barevné poznámky

Jak se učit snadno a rychle

Já bych se nemohla učit z ničeho jiného, než z mých poznámek. Vypisováním poznámek si látku zopakuji, částečně i zapamatuji a o to je pro mě učení potom snazší. Ještě když si s poznámkami vyhrajete, může to být i zábava. Nadpisy piště barevnými fixami, důležitá slova v textu zvýrazněte zvýrazňovači, text můžete doplnit kresbami (to doporučuji především na biologii a chemii). Toto je dobré především pro ty z vás, kteří mají dobrou vizuální paměť a snadno si tak potom při testu vybaví před sebou danou barevnou stránku v sešitě.

5) Pozitivní přístup

Opakuji se, ale nadšení a důslednost jsou jedny z nejdůležitějších faktorů, ať už chcete dosáhnout čehokoliv. To platí i s učením – přistupujte k učení pozitivně, snažte si ho nějak zpříjemnit – učit se venku na sluníčku, s kamarády… Hned to půjde lépe.

 

Přečtěte si i co dělat každé ráno, abyste byli ještě úspěšnější.

Přidej první komentář

Napsat komentář