3 varovné signály, že udržujete vyčerpávající rozporuplné přátelství
Publikováno dne 30. 10. 2018, Kategorie Vztahy
404 shlédnutí

3 varovné signály, že udržujete vyčerpávající rozporuplné přátelství

https://www.mindbodygreen.com/articles/ambivalent-relationships-drain-you-as-much-as-toxic-ones

Každý má ve svém životě spoustu „přátel“, o kterých nemá jednoznačné mínění. Ale kdy se z takových vztahů může stát problém a jak to poznáte?

Naše vztahy bychom mohli charakterizovat prožíváním určitého stupně negativity nebo pozitivity. S opravdovými přáteli zažíváme vysoké hladiny pozitivity a nízké hladiny negativity. S našimi nepřáteli to máme naopak – tyto vztahy jsou jasně toxické. Co se týká různých známých, těm nevěnujeme tolik času a energie. Hladiny pozitivity i negativity jsou malé. Ale co s lidmi, s nimiž zažíváme vysoký stupeň obojího? A ke kterým máme rozporuplné pocity?

Zatímco se mnoho lidí domnívá, že výhradně toxické vztahy jsou těmi nejhoršími, rozporuplné vztahy mohou být ještě více vyčerpávající.


Charakteristickým znakem dvojznačného vztahu je to, že nikdy nevíte, jestli můžete takovému člověku důvěřovat a jestli jste s ním skutečně ráda. Jistě, můžete se zapojit do aktivit, které vás společně baví nebo se sejdete s širším okruhem kamarádů, ale mnohokrát se stává, že se ptáte, zda vám tato zábava vlastně něco dává. Ale na rozdíl od zjevně "toxického" nepřítele nebo známého, se kterým ani nemáte v plánu jít na kávu, může vám dvojaká kamarádka posílat nonstop esemesky a zvát vás na večeři. A přestože tento vztah ve vás vyvolává zmatek, cítíte povinnost nakonec souhlasit.

Tento typ vztahu je velmi náročný na psychiku. Těmto lidem věnujete spoustu pozornosti, času a energie. Přitom vám ne vždy přinášejí skutečnou radost. Stojí vás to mnoho citových a duševních zdrojů a některé studie ukázaly, že poškozují vaše zdraví a výkonnost.

Jak vypadá takové „přátelství“?  Často zaměňujeme délku přátelství s jeho opravdovostí. Ale trvání není důkazem kvality.  Brzy může tento nedomyšlený vztah oslavit páté výročí a pochybná kamarádka ve vás utvrzuje sentimentální pocity. Jindy spojuje rozporuplné přátelství zvyk – častější kontakty vám dávají důkazy, že to ještě není tak špatné. Nějaká pochvala, společné vzpomínky… Nejčastěji se to stává lidem, kteří hledají v ostatních jen to nejlepší.


Ale pravdou zůstává, že vás vztah vyčerpává. Dokonce můžete věřit, že by se situace mohla zlepšit častějšími kontakty. Zatímco se skutečnými přáteli se setkáváte, protože vás to těší a chybí vám, těmto rádoby přátelům říkáte ano jen z pocitu viny a povinnosti. Když to shrneme: vysoká negativita, bez ohledu, kolik je v takovém vztahu i pozitivity, je vyčerpávající.


Tři signály, jak poznáte, že se jedná o ambivalentní přátelství, které vám spíše škodí, než prospívá:

1) „Bože, nebudeš věřit tomu, co se mi zase přihodilo!“

3 varovné signály, že udržujete vyčerpávající rozporuplné přátelství

Všichni máme v životě horší období a této kamarádce jste možná někdy sama plakala na rameni. Teď si myslíte, že když tu byla v těžké chvíli pro vás, měla byste tu nyní vy být pro ni. Klíčový rozdíl je v tom, že život takové osoby se zdá být nikdy nekončící sérií malérů, které si způsobuje sama a pak obviňuje celý svět. A vy máte být ta, která dává střepy dohromady.

2) "Lituji, že se takhle cítíš."

3 varovné signály, že udržujete vyčerpávající rozporuplné přátelství

Tohle vyjádření je jednou z nejhorších forem pasívní agresivity a ambivalentní kamarádky ji často užívají. Na první pohled vypadají, že se zajímají o vaši situaci – což je něco pozitivního, ale ve skutečnosti ve vás jejich slova vyvolají provinilý pocit. Měla byste si všimnout, že pocity, které právě prožíváte, je vlastně obtěžují a zmíněným osobám je ve skutečnosti jedno, jestli se cítíte dobře nebo ne.

3) "Já, já, já!"

3 varovné signály, že udržujete vyčerpávající rozporuplné přátelství

Sebestředné osoby nemusí být vždy špatné. S těmito lidmi můžete zažívat legraci, pokud jim chcete tolerovat, že na sebe vždy chtějí strhnou všechnu pozornost. Ať už halasně nebo skrytě, tito narcisté vždy najdou způsob, jak se ukázat v co nejlepším světle. Čas od času by to nemuselo vadit, ale uškodí vám, když jim budete příliš důvěřovat. Mohou přitakávat vašim bolístkám, ale obratem přejít do rivality. Například vám budou říkat, že jejich trápení je mnohem větší než vaše nebo že jsou mnohem silnější než vy. Nakonec budete mít dojem, že vás zároveň s porozuměním vyslechli, ale zároveň vám dali najevo, že je to vlastně vaše chyba. O tohle skutečně stojíte?

Jak můžete ukončit ambivalentní vztahy, které vás vyčerpávají?

3 varovné signály, že udržujete vyčerpávající rozporuplné přátelství

Podívejte se na vztah jako na účetnickou knihu, porovnejte si plusy i mínusy a neberte ohled na délku trvání vztahu. Někdy si nechceme připustit něčí horší stránky. Psychoterapeut Jonathan Marshalll doporučuje, abyste si napsala, co nejhoršího si o této osobě myslíte a co byste nikdy nevyslovila nahlas. To vás může zbavit pocitu provinění. Můžete sice v každém vidět jen to dobré, ale to vás neochrání před tím, že vám ubližuje.


Jako další krok nastavte jasné hranice, třeba i pomocí textové zprávy, že s přátelstvím končíte. Někdy může být řešením, nic jim nesdělovat. Prostě vztah necháte vyšumět do ztracena. A když vás budou uhánět, teprve potom jim oznamte své rozhodnutí.

Můžete také zjistit, že většina vašich vztahů je nejednoznačných. Potom je důležité položit si otázku: ,,Proč jste k takovým vztahům náchylná''? Někdy dáváme víc, než dostáváme, protože si myslíme, že je to naším životním posláním. Skutečně může být příjemné cítit se chtěný nebo užitečný. Nebo si myslíme, že si nic lepšího nezasloužíme. Ať už je důvod jakýkoli, měla byste vědět, že si zasloužíte zdravé přátelství, které bude podporovat váš růst.

Skončit s přátelstvím je těžké, ale dá vám to prostor k posilováni opravdu zdravých vztahů, na kterých záleží. Jako si galerie vybírají a pečují o položky ve svých sbírkách, také vy musíte pečovat o svá přátelství, abyste se cítila v pohodě. Nejvíce můžeme sami dávat, když máme z čeho. Jestliže si vybereme dobré přátele, máme mnohem více co nabídnout. Když nás skvělá přátelství obohacují, nabíjejí a podporují, my jsme schopni poskytovat to samé.

 

Přečtěte si také článek 37 životních zkušeností, které jsem se naučila za 37 let.

Staňte se fanouškem naší stránky a už nepřijdete o žádný článek:
Pijete alkohol každý týden?
Ano (23 %)
Ne (72 %)
Nevím (5 %)

Oblíbené články

17 věcí, kterými nás muž v posteli nejvíc nažhaví 17 věcí, kterými nás muž v posteli nejvíc nažhaví

5 frází, díky kterým jsou páry věčně zamilované 5 frází, díky kterým jsou páry věčně zamilované

 Návod jak sbalit kluka v sedmi bodech - 3) Zaujměte ho Návod jak sbalit kluka v sedmi bodech - 3) Zaujměte ho

8 důvodů, proč holky dávají klukům kopačky 8 důvodů, proč holky dávají klukům kopačky

4 znamení, díky kterým poznáte, že jste stvořeni jen pro sebe 4 znamení, díky kterým poznáte, že jste stvořeni jen pro sebe

4 zkoušky pro vaši lásku. Chcete si být jistá, že to s vámi myslí vážně? 4 zkoušky pro vaši lásku. Chcete si být jistá, že to s vámi myslí vážně?

17 věcí, které by se neměly změnit se vstupem do manželství 17 věcí, které by se neměly změnit se vstupem do manželství

10 vět, které muži říkají na rande a co tím doopravdy myslí 10 vět, které muži říkají na rande a co tím doopravdy myslí

9 zvyků pravého gentlemana, které dostanou do kolen každou ženu 9 zvyků pravého gentlemana, které dostanou do kolen každou ženu

10 důvodů, proč jsou muži nevěrní 10 důvodů, proč jsou muži nevěrní

 Návod jak sbalit kluka v sedmi bodech - 2) Upevněte vaše přátelství Návod jak sbalit kluka v sedmi bodech - 2) Upevněte vaše přátelství

 Návod jak sbalit kluka v sedmi bodech - 5) Jak na to, abyste snadno navazovala v budoucnosti vztahy Návod jak sbalit kluka v sedmi bodech - 5) Jak na to, abyste snadno navazovala v budoucnosti vztahy

 Vytvořte si svého vlastního svatebního průvodce Vytvořte si svého vlastního svatebního průvodce

3 úskalí vztahu s cizincem 3 úskalí vztahu s cizincem

17 věcí, o kterých byste svému klukovi nikdy neměla lhát 17 věcí, o kterých byste svému klukovi nikdy neměla lhát

8 rituálů, které patří k pravé svatbě 8 rituálů, které patří k pravé svatbě

5 důvodů, proč nechat květiny, aby mluvily za vás 5 důvodů, proč nechat květiny, aby mluvily za vás

 Jak sbalit kluka - varování Jak sbalit kluka - varování

 Tipy jak sbalit kluka Tipy jak sbalit kluka

6 věcí, které byste měla vyzkoušet v sexu 6 věcí, které byste měla vyzkoušet v sexu

Komentáře

  Vložit nový komentář

  Další zajímavé

  7 módních trendů pro podzimní sezónu 7 módních trendů pro podzimní sezónu

  7 kroků k dokonale čisté pleti 7 kroků k dokonale čisté pleti

  6 rad, jak si Vánoce užít v klidu a pohodě 6 rad, jak si Vánoce užít v klidu a pohodě

  14 dalších skvělých nápadů na tetování na zápěstí 14 dalších skvělých nápadů na tetování na zápěstí

  7 kousků, které by měla mít v šatníku každá žena 7 kousků, které by měla mít v šatníku každá žena

  9 překvapivých faktů o prsou, které jste nevěděli 9 překvapivých faktů o prsou, které jste nevěděli

  6 tipů, jak splnit své novoroční předsevzetí 6 tipů, jak splnit své novoroční předsevzetí

  3 nejlepší osvědčené taháky 3 nejlepší osvědčené taháky