3 tradiční techniky zpracování kávy - washed, natural, honey
Publikováno dne 09. 03. 2019, Kategorie Rady a návody
214 shlédnutí

3 tradiční techniky zpracování kávy - washed, natural, honey

https://www.perfectdailygrind.com/2016/07/washed-natural-honey-coffee-processing-101/

Washed, natural, honey… Podívali jste se někdy na označení na obalu vaší kávy a ptali se, co to proboha může znamenat? Nebo, a to je ještě důležitější, která káva by mohla nejvíc vyhovovat vašim chuťovým buňkám? Odpovědi na tyto otázky vám nabízejí následující řádky.

Tři hlavní typy zpracování kávy

Existují tři převládající způsoby, jak se káva tradičně zpracovává: praná (washed) káva, přírodní (natural) káva a medová (honey) káva.

1) Káva washed

3 tradiční techniky zpracování kávy - washed, natural, honey

Praná káva se zaměřuje výhradně na kávové zrno. Vychutnáte si, co je uvnitř, nikoliv obal. Přírodní nebo medové zpracování kávy vyžaduje, aby celá kávová třešeň, čili i dužina kolem zrna, byla chutná. Praná káva však závisí téměř ze 100 % na chuti zrn, která potřebují absorbovat dostatek přirozených cukrů a živin během svého růstového cyklu. To znamená, že odrůda, půda, počasí, zralost, fermentace, praní a sušení jsou naprosto klíčové.


Prané kávy vyžadují dokonalou znalost pěstování perfektní kávy. Farmáři se významně podílejí na tvorbě její chuti. Když se podíváme na prané kávy, je zřejmé, že země původu a podmínky prostředí hrají při vzniku chuti zásadní roli. To znamená, že proces praní dokáže vyzdvihnout skutečné kvality původního zrna jako žádný jiný proces – a to je důvod, proč tolik speciálních káv je zpracováváno právě tímto způsobem.

2) Káva natural

3 tradiční techniky zpracování kávy - washed, natural, honey

Přírodní proces zpracování kávy, známý také jako suchý proces, je postup, který má původ v Etiopii. Kávové třešně jsou ponechány celé a káva se suší neporušená. Na to stačí menší investice, ale předpokladem jsou určité klimatické podmínky, které zajistí dostatečně rychlé sušení plodů. Časem se přírodní proces začal považovat za druhořadou metodu, která může vést k nekonzistentním chuťovým vlastnostem. Tato nekonzistence je často důsledkem toho, že se mezi zralými třešněmi při sušení vyskytují i nezralé, a ty potom zhnědnou a ovlivní chuť veškeré kávy.


Existuje však mnoho lidí, kteří naopak věří, že tento proces má ve skutečnosti potenciál vytvořit nejkvalitnější kávu a že návrat k popularitě je hned za rohem. Mnozí tvrdí, že pokud se podaří dosáhnout konzistence, může se přírodní káva vyrovnat praným kávám, co se týká čistoty chuti. Poskytuje také nové velmi zajímavé tóny a charakteristiky šálku kávy. Mimo jiné to můžeme vidět v Brazílii. Pečlivě sbíraná a zpracovaná přírodní káva může přinést neuvěřitelné aroma a nabídnout zákazníkům úžasnou sladkou chuť. Některé z přírodních káv se nakonec mohou chlubit chutí, která více než kávu připomíná tropický ovocný salát nebo ovocný kompot. A co víc, přírodní zpracování kávy je nejvíce ekologické.

3) Káva honey

Když se vše udělá správně, medová káva může mít doslova chuť, jako by někdo do vašeho šálku kávy přidal med a třtinový cukr. Ve skutečnosti je tento postup zpracování pojmenován podle toho, že kávová zrna jsou během procesu zpracování obalená lepkavou dužinou. V mnoha ohledech je tento typ kávy něco mezi pranou kávou a přírodní kávou. Její chuť je ovocná, ale ne tak výrazně, jako některé přírodní kávy. Medové zpracování je úzce spojeno s Kostarikou. Množství dužiny, ponechané na zrnech, které ovlivňuje sladkost a hloubku těla kávy, je řízeno. Typicky, čím více dužiny, tím sladší chuť.


Jak se výrobci rozhodují, jaký proces mají použít?

3 tradiční techniky zpracování kávy - washed, natural, honey

Většina producentů kávy chce vyrábět co možná nejkvalitnější a tím i nejvýnosnější kávu, ale jsou omezeni přírodním prostředím. U výroby kávy záleží více než u většiny potravin na okolním prostředí. Výrobci musí počkat, kolik bude srážek, než se rozhodnou, zda budou vyrábět pranou, medovou nebo přírodní kávu. Pokud je hodně deštivo, je těžší vyrobit dobrou přírodní kávu, protože kávové třešně mohou začít popraskávat. Pokud neprší, jsou to skvělé podmínky pro medové nebo přírodní zpracování, protože se nevyplavují žádné cukry.

Experimenty a inovace – budoucnost zpracování kávy

3 tradiční techniky zpracování kávy - washed, natural, honey
Pan Mike Riley ze společnosti Falcon Specialty řekl, že země, které tradičně produkují kávu, upřednostňují jeden konkrétní proces zpracování. Například Rwanda a většina Střední Ameriky historicky používají praný proces, zatímco Brazílie má tendenci k medovému nebo přírodnímu. Mike také vysvětlil, že se to ale nyní mění – díky poptávce po speciální kávě. Rostoucí počet farmářů je nyní ochoten, když to dovolí environmentální a klimatické faktory, vyzkoušet jiné zpracovatelské techniky. Například v Nikaragui, Guatemale a Rwandě se některé farmy a družstva začínají zaměřovat na přírodní a medové procesy. Díky tomu mohou vytvářet nové neobvyklé profily chuti, a tím zvyšují hodnotu své sklizně. Stále více výrobců také věnuje větší pozornost dopadu na životní prostředí a snaží se zpracovat kávu při nižší spotřebě vody. Nové stroje a sdílení znalostí mezi výrobci také pomáhají vytvářet unikátní profily šálku kávy.

Mezi zákazníky existuje velká poptávka po experimentálních metodách zpracování. Káva, která používá alternativní způsoby zpracování, se někdy vyprodá ještě před tím, než je sklizena. To znamená, že můžeme očekávat, že v budoucnu uvidíme ještě více kreativních novinek.

Téma zpracování kávy se příliš nedostává do popředí ani v odborném tisku, ani v diskuzích v kavárnách, ale přitom je nedílnou součástí tvorby chuti a charakteru vašeho šálku kávy. Takže příště, když si vyberete medovou kávu z Kostariky nebo přírodní nikaragujskou, budete vědět, na co se máte těšit.

Mnoho z nás si nedovede představit svůj den bez šálku dobré kávy, a jak někteří říkají, život je příliš krátký na to, abychom pili špatnou kávu.

Pro milovníky kávy by také mohl být zajímavý náš článek o nových termínech z oblasti stravování.

Staňte se fanouškem naší stránky a už nepřijdete o žádný článek:
Víte heslo do telefonu vašeho partnera?
Ano (33 %)
Ne (57 %)
Nevím (10 %)

Oblíbené články

5 tipů jak si v nesnázích udržet pozitivní myšlení 5 tipů jak si v nesnázích udržet pozitivní myšlení

6 knih pro mladé, které vás nadchnou nejen svým přebalem 6 knih pro mladé, které vás nadchnou nejen svým přebalem

4 výhody dobrovolnictví na běžeckých závodech 4 výhody dobrovolnictví na běžeckých závodech

4 kroky k vytvoření jednoduché bambulkové dekorace 4 kroky k vytvoření jednoduché bambulkové dekorace

4 základní rady pro perfektní domácí manikúru 4 základní rady pro perfektní domácí manikúru

4 věci, které byste měli vědět o fenoménu Zero Waste 4 věci, které byste měli vědět o fenoménu Zero Waste

8 roztomilých nápadů na makrónky 8 roztomilých nápadů na makrónky

5 důvodů, proč si vytvořit tričko s vlastním potiskem 5 důvodů, proč si vytvořit tričko s vlastním potiskem

10 nejhorších rodičů 10 nejhorších rodičů

7 tipů jak vypadat dobře na každé fotce 7 tipů jak vypadat dobře na každé fotce

11 způsobů jak okouzlit muže (2. díl) 11 způsobů jak okouzlit muže (2. díl)

6 tipů, co udělat po maturitě 6 tipů, co udělat po maturitě

10 dalších bezvadných dárků pro muže, kterého milujete 10 dalších bezvadných dárků pro muže, kterého milujete

10 chyb při vaření 10 chyb při vaření

20 příznaků, že trpíte depresí a úzkostí 20 příznaků, že trpíte depresí a úzkostí

8 svatebních trapasů, aneb na co si dát na své svatbě pozor 8 svatebních trapasů, aneb na co si dát na své svatbě pozor

Komentáře

  Vložit nový komentář

  Další zajímavé

  9 tipů jak úspěšně projít zkoušky 9 tipů jak úspěšně projít zkoušky

  5 tipů, jak se zbavit mastných vlasů 5 tipů, jak se zbavit mastných vlasů

   Jaký šperk použít? Jaký šperk použít?

  8 důvodů, proč studovat cizí jazyk v zahraničí 8 důvodů, proč studovat cizí jazyk v zahraničí

  7 kroků, které je dobré udělat pro svou kariéru, když je vám 20 let 7 kroků, které je dobré udělat pro svou kariéru, když je vám 20 let

  4 rady, jak být krásnou nevěstou 4 rady, jak být krásnou nevěstou

  15 skvělých rad, jak se dožít vysokého věku! 15 skvělých rad, jak se dožít vysokého věku!

  5 tipů, jak vyléčit zlomené srdce 5 tipů, jak vyléčit zlomené srdce