11 tipů, jak si usnadnit domácí přípravu jídla
17. 07. 2019, Kategorie Rady a návody
362 shlédnutí

11 tipů, jak si usnadnit domácí přípravu jídla

https://www.mindbodygreen.com/articles/expert-tips-to-make-meal-prepping-way-easier?

Domácí příprava jídla je po všech stránkách výhodná. Správné jídlo, které si sami připravíte, vám umožní jíst zdravě celý týden, a ještě přitom ušetřit. Jenže se také chcete dívat na filmy a o víkendu se bavit. Nedělejte si starosti – s našimi tipy si s přípravou jídla lehce poradíte!

1) Připravte si základní potravinu, která vám vydrží několik dní

Dobrým tipem pro přípravu jídla je nachystat si základní potravinu, která vydrží uvařená několik dní, například celozrnné obilniny. Můžete je použít několika různými způsoby, aby se vám stejné jídlo za pár dnů nepřejedlo, a vydrží v lednici tři až čtyři dny.

2) Využívejte zbytky

Využijte zbylé jídlo na další oběd nebo večeři. Nemůže být nic jednoduššího. Dělat jídlo na celý týden dopředu může být skličující... takže to nedělejte! Zkuste přemýšlet o dalším dni nebo o dvou dopředu. Doplňte zbylé jídlo, které máte od předešlého dne několika hrstkami čerstvé zeleniny a je hotovo.

3) Plánujte přípravu jídla v kalendáři

11 tipů, jak si usnadnit domácí přípravu jídla

Jestliže s přípravou jídla mentálně bojujete, mohlo by vám pomoci plánovat si ji dopředu ve svém kalendáři. To vám umožní rozdělit si práci do více časových úseků, pokud je pro vás obtížné vyhradit si hodinu nebo dvě v celku.

4) Použijte některé položky zakoupené v obchodě

Všechno jídlo nemusí být zcela domácí. Například si můžete sami připravit salát a kombinovat ho s grilovaným kuřetem. Dělám to tak celou dobu, třeba dnes mám ledový salát a k němu jsem přidala kousek koupeného pečeného lososa.

5) Sežeňte si pomoc

Je faktem, že všichni utrácíme peníze za věci, které nepotřebujeme. Doporučuji se podívat na váš rozpočet a přerozdělit nějaké finanční prostředky. Namísto drahé kávy z kavárny a rychlé módy by bylo možné použít finance pro outsourcing nezbytných, ale časově náročných úkolů důležitých pro život, jako je vaření. V řadě domácností rádi najímají výpomoc na vaření. Ve výsledku se jedná o úsporu peněz, protože se najíme doma místo toho, abychom jedli donesené hotové jídlo nebo se stravovali v restauraci. Máme také jistotu, že je naše jídlo zdravější. Pomoc s domácností není již výsadou jen těch bohatších. Přenechte část svých domácích prací profesionální hospodyni a využijte čas pro sebe.

6) Udělejte si z vaření zábavu

Dejte si k práci skleničku vína. Z přípravy jídla se může stát zábava, když si budete pouštět své oblíbené podcasty, sledovat televizi nebo poslouchat hudbu.

7) Zmodernizujete své kuchyňské potřeby

11 tipů, jak si usnadnit domácí přípravu jídla

Vaření se stává mnohem méně únavné, když máte v kuchyni vhodné nástroje. V těchto dnech je na trhu spousta chytrých kuchyňských pomůcek, které dělají přípravu jídla bezproblémovou. Pokud třeba nemáte rádi krájení cibule, protože vám z toho slzí oči, pořiďte si kráječ, který si s tím rychle poradí. Vybavte si kuchyň praktickými pomůckami a udělejte z přípravy jídla něco, na co se budete těšit, na rozdíl od něčeho, čeho se děsíte.

8) Uvařte jednu velkou dávku jídla

11 tipů, jak si usnadnit domácí přípravu jídla

Příprava jídla by měla být pro lidi praktická, příjemná a dlouhodobě zvládnutelná. Spousta lidí je zahlcena přípravou jídla, protože se domnívají, že potřebují mít k dispozici mnoho různých jídel, připravených z mnoha ingrediencí. Nic nemůže být dál od pravdy. Chcete-li zefektivnit plánování jídla, je možné udělat velkou dávku jednoho jídla, které lze snadno rozdělit na několik dnů a uchovávat v mrazáku nebo v ledničce. Výhodné je také připravovat jídlo v pomalém hrnci, ve kterém připravíte kvalitní jídlo, které má velkou výživovou hodnotu. Pomalý hrnec vám umožňuje připravit pokrmy takzvaně „v jednom hrnci“ – všechny přísady do něj vložíte, nastavíte teplotu, čas a můžete se věnovat něčemu jinému. Odpadá tím nepohodlné stání u plotny i nutnost použít k přípravě jídla mnoho nádobí.


9) Využijte svůj mrazák

Ráda mám v zásobě v mrazničce potraviny jako jsou mražená zelenina, mražené obilniny, omáčky a marinády, karbanátky, krůtí hamburgery a kuřecí párky pro rychlou přípravu jídla. Jídlo, která dáváme do mrazáku, je dobré opatřit označením s uvedením data.

10) Objevte ájurvédu

11 tipů, jak si usnadnit domácí přípravu jídla

Doporučuji, abyste měli po ruce šest chutí podle ájurvédy. Těchto šest chutí je sladká (jako sladké brambory, ořechy), kyselá (citron), slaná (růžová himálajská sůl), hořká (káva, listová zelenina), pálivá (různé koření) a svíravá (luštěniny.) Zaměřovat se na chuť místo na kalorie dělá přípravu jídla intuitivní, snadnou a chutnou. Harmonické jídlo by mělo obsahovat všechny chutě.


11) Rozdělte si práci na malé krůčky

Věřím, že plánování a příprava jídla může být vnímána jako nepřekonatelný problém pro lidi s nabitým programem. Ale pokud si to rozložíte na malé krůčky, a dokonce do různých dnů, lépe to zvládnete. Například, jeden den si můžete rozmyslet recepty, napsat jídelníček a vytvořit si seznam potravin, druhý den budete nakupovat a další den budete vařit. Tímto způsobem nemusíte všechno dělat najednou, vytvoříte si nový návyk a třeba se stane vaření vaším koníčkem!

Často utratíme v supermarketu víc, než jsme původně plánovali. Mohl by vám pomoci článek 12 skvělých tipů, jak ušetřit na nákupu potravin!

Máte někdy pocit méněcennosti?
Ano (70 %)
Ne (24 %)
Nevím (7 %)

Oblíbené články

5 signálů které napovídají, že je čas změnit zaměstnání 5 signálů které napovídají, že je čas změnit zaměstnání

6 důvodů k návštěvě Lipna 6 důvodů k návštěvě Lipna

4 rady, jak si co nejvíc zpříjemnit těhotenství 4 rady, jak si co nejvíc zpříjemnit těhotenství

5 tipů jak si v nesnázích udržet pozitivní myšlení 5 tipů jak si v nesnázích udržet pozitivní myšlení

3 nejlepší podniky s vegeburgery 3 nejlepší podniky s vegeburgery

2 tipy, jak se coby host vyhnout svatebním faux pas 2 tipy, jak se coby host vyhnout svatebním faux pas

8 důvodů, proč studovat cizí jazyk v zahraničí 8 důvodů, proč studovat cizí jazyk v zahraničí

5 univerzálních dárků, kterými potěšíte každého 5 univerzálních dárků, kterými potěšíte každého

5 důvodů, proč jet na výlet vlakem 5 důvodů, proč jet na výlet vlakem

4 důvody, proč si dodat odvahu a studovat v zahraničí 4 důvody, proč si dodat odvahu a studovat v zahraničí

5 důvodů, proč si pořídit pudlíka 5 důvodů, proč si pořídit pudlíka

5 důvodů, proč jsou čerstvé bylinky skvělá volba 5 důvodů, proč jsou čerstvé bylinky skvělá volba

10 dalších bezvadných dárků pro muže, kterého milujete 10 dalších bezvadných dárků pro muže, kterého milujete

8 věcí, na které už jsem příliš stará 8 věcí, na které už jsem příliš stará

4 rady, jak potěšit novopečenou maminku 4 rady, jak potěšit novopečenou maminku

7 tipů, jak přežít dlouhou cestu letadlem 7 tipů, jak přežít dlouhou cestu letadlem

Komentáře

    Vložit nový komentář