5 signálů které napovídají, že je čas změnit zaměstnání

5 signálů které napovídají, že je čas změnit zaměstnání

Před pár měsíci se mi stalo něco zvláštního, co jsem neočekávala a co změnilo celý můj život. Rozhodla jsem se, že už nebudu dělat práci, na kterou mám vzdělání, na kterou jsem se připravovala a o které se předpokládalo, že ji budu vykonávat. Rozhodla jsem se pro změnu kariéry.

 

Někteří z vás si možná nedovedou změnu kariéry vůbec představit, i když jsou nyní obzvláště nespokojení. Ačkoli jste o změně přemýšleli, sami sobě jste namítali, „Musím přece platit půjčky“ nebo „Musím se postarat o děti“. To jsou všechno pádné důvody, proč svou práci neopouštět.

 

Možná si kladete stejné otázky, jaké jsem měla i já. Jak bude můj život vypadat, když budu dělat to, o čem si sice ostatní myslí, že je správné, ale vůbec mne to nenaplňuje?

 

Naštěstí vždy máte možnost přehodnotit, co ve všech oblastech vašeho života funguje ve váš prospěch a co ne. Když se podíváte na své současné zaměstnání, je pouze na vás, zda se rozhodnete buď v něm setrvat, nebo se posunout jinam.

 

Jestli si právě teď lámete hlavu nad tím, zda svoji současnou práci skončit a dál dělat to, po čem skutečně toužíte, zde máte několik signálů, které by vám mohly napovědět, čemu dát přednost.

1) Máte pocit stagnace

Změna zaměstnání

Určitě nebudete mít pocit stagnace při vykonávání práce, kterou milujete. Když děláte práci, kterou máte rádi, jde vám vše rychle od ruky a ani o tom nemusíte moc přemýšlet. Máte dostatek motivace a zájmu. Snaha o úspěšné splnění cíle vás přirozeně pobízí vpřed.

 

Když ale máte pocit stagnace, pocit, že ve svém životě nikam nesměřujete a s vaší činností se neztotožňujete, je něco špatně.

2) Máte pocit vyhoření

Pocit vyhoření nastává, když vynakládáte velké úsilí, ale dostává se vám toho příliš málo nazpět. Vyhoření z práce se často přihodí tomu, kdo vydává ze sebe hodně pro věc, která ho neuspokojuje nebo přinejmenším výsledky nenaplňují jeho očekávání.

 

Vzájemný vztah by měl být vždy v rovnováze, ať už se jedná o vztah s partnerem, členem rodiny, nebo s vaší prací. Je pravda, že pocit vyhoření hrozí i u zaměstnání, které máte rádi. Když ale děláte svoji práci s chutí, je vám odměnou mnohem větší pocit uspokojení, než je tomu u práce, kterou děláte s odporem. Činnost, která vás baví, vám dobíjí baterky, a tak snadno se nevyčerpáte.

3) Prvořadý je výdělek

Jestliže vás zajímají převážně peníze, které si vyděláte, je něco v nepořádku. I když pracujeme kvůli výdělku, známkou naší spokojenosti v profesi by neměla být výhradně výše platu (výpočet čisté mzdy z hrubé). To nás zajímá hlavně tehdy, když nejsme v práci šťastní.

 

Mám přátele, kteří ani přesně nevědí, kolik vydělávají. Neříkám, že byste si také měli osvojit tento lehkomyslný přístup ke svým příjmům, ale peníze by neměly být vaším hlavním zdrojem spokojenosti.  Důvod, proč se moji přátelé nestarají o výši mzdy, je ten, že by pracovali stejně, i kdyby zaplaceno nedostali. Berou to, že je platí, jako bonus. I vy byste mohli mít takový přístup.

4) Máte poraženeckou náladu

Změna zaměstnání

Jinými slovy, máte pocit, že tuto práci vykonáváte jen proto, že jste přesvědčili sami sebe, že nemáte jinou možnost. Ale to prostě není pravda. Ve světě existuje stále mnoho možností. Můžete si dokonce zkusit pro sebe opakovat frázi – vždy se najde příležitost.

 

Jediným důvodem, proč si myslíte, že nemáte jinou šanci, je to, že se stále držíte myšlenek, které neslouží vašemu růstu. Možná, že tyto myšlenky jsou ovlivněny zastaralými názory minulých generací, tím, co říkají vaši přátelé nebo rodina, společenský tlak, že si máme vážit toho, co máme jisté. Těchto vlivů může být více.

 

Jistě pro vás a pro všechny kolem vás existuje spousta příležitostí. Jenom tomu musíte věřit a hledat je. Zkuste se podívat na věci z jiné perspektivy. To vám umožní vidět nové možnosti, o kterých jste si dříve ani neuvědomovali, že existují.

 

Obraťte se na zajímavé lidi, které znáte, a využijte místa, která jste navštívili. Važte si své jedinečné osobnosti, svého talentu a dovedností. Uvědomte si, že máte světu čím přispět. Věřte si, nejste poraženi!

5) Nechcete to vzdát

Možná vám připadá, že je opuštění současné kariéry vaším selháním. Ale možná uvažujete o změně právě proto, abyste přece jen mohli realizovat svůj sen, který jste už dávno vzdali. Když se rozhodnete pro změnu zaměstnání, musíte si za tím stát. Změna může na vás klást větší nároky, než na které jste byli dosud zvyklí. Ale uvědomte si, že budete pracovat na uskutečnění svého snu.

 

Někdy přemýšlím, jestli jsem se rozhodla správně, když jsem změnila kariéru. Ale pak si uvědomím, že to byl jediný způsob, jak žít svůj život podle svých představ, i když to bylo proti pravidlům, která mi chtěli určovat ostatní lidé.

 

Můžete udělat to samé. Také můžete změnit kariéru. Musíte se jen rozhodnout. Nikdy není pozdě, vždy jsou příležitosti ke změně. Je to těžké rozhodnutí, ale není třeba je odkládat. Správný čas je právě teď. Uskutečněte změnu a neohlížejte se zpět.

 

Přečtěte si, co je potřeba dělat každé ráno, abyste byli úspěšní.

Přidej první komentář

Napsat komentář