4 věci, které byste měli vědět o fenoménu Zero Waste

4 věci, které byste měli vědět o fenoménu Zero Waste

Zero Waste, neboli život bez odpadu, je v posledních několika letech velmi skloňovaný. Každý člověk totiž během života vyprodukuje obrovské množství odpadků, které se následně musí zpracovat. Třeba v České republice to dělá 310 kg komunálního odpadu na jednoho jediného člověka za pouhý rok! Právě proto se mnoho lidí po celém světě začíná přiklánět k šetrnějšímu hospodaření se svým okolím.

1) Pryč s jednorázovými předměty

4 věci, které byste měli vědět o fenoménu Zero Waste

Jedním z prvních kroků, ke kterému se můžete přiklonit i vy, je život bez jednorázových předmětů. Jde např. o igelitové pytlíky a tašky, které jsou zcela běžně k dostání v hypermarketech. Dají se nahradit látkovými ekvivalenty, které vydrží výrazně delší dobu a dokonce i vypadají lépe. Stejné je to třeba i s papírovými kapesníčky a ubrousky.

2) Nový rozměr recyklace

Recyklování pochopitelně nabývá docela nový význam. Jednak se na něj myslí ještě před samotným nákupem (potřebujete to opravdu domů?), hlavně se však myslí na to, co s objekty z vaší domácnosti dál. Oblečení tak putuje do secondhandů, slupky od brambor na kompost, zeleninové odřezky do vývaru a staré rohlíky se hodí na strouhanku.

3) Bezobalová liga

4 věci, které byste měli vědět o fenoménu Zero Waste

Novým prvkem v tomto odvětví je možnost nakoupit si jídlo, které není zabalené. Prostě si přinesete vlastní látkový pytlík, krabičku či sklenici. Pochopitelně si můžete koupit papírový obal na místě, na nováčky se totiž nehledí skrz prsty. Podobných obchodů je po celé republice stále víc a víc a koupit se v nich dá většina trvanlivých potravin, zelenina a mnohé další.

4) Konec plýtvání

Zero Waste je přístup, který zamezí plýtvání materiálů, surovin či energií. Na jeho počátku by měl stát přemýšlivý člověk, který si uvědomuje, kolik toho sní, nebo kolik oblečení opravdu potřebuje. Tím, že převezme zodpovědnost za své nákupy, totiž vlastně pomáhá zamezit vytváření nových skládek a hromadění či spalování odpadu. Dokonce ještě ušetří, protože si nebude kupovat zbytečné věci.

 

Pokud vás zajímá zdravý životní styl, nenechte si ujít článek Run for your Bun! Kavárna, kde za jídlo neplatíte.

Přidej první komentář

Napsat komentář